• Instagram
  • Facebook Sosyal Simge

İLETİŞİM

03124736826

&

 05432760706

Yukarı Öveçler Mahallesi

Cevizlidere Caddesi

No:1 Daire:5

Çankaya/Ankara

ÇOCUK GELİŞİMİ VE TESTLER

Sağlıklı bir çocuğun gelişiminin izlenmesi ve çocuğun gelişimindeki normalden sapmaların tanımlanması, değerlendirme araçlarını kullanarak güvenilir değerlendirmelerin yapılması, Risk altındaki çocukları erken dönemde tanıyıp, değerlendirme ve müdahaleye yönelik raporlandırma amacıyla kullandığımız; 
-Ankara Gelişim Tarama Envanteri (AGTE),

-Peabody Resim Kelime Tanıma Testi, 
-Resim Çizme Testleri, 
-Bender Gestalt Görsel Motor Algı Testi, 
-Beier Cümle Tamamlama Testi,

-Davranış Değerlendirme Ölçekleri, 
-Wisc-r (Wechsler Çocuklar İçin Zeka Ölçeği),

-Stanford Binet Zeka Testi, 
-Nöropsikolojik değerlendirme testlerimiz bulunmaktadır.

Psikolog at Çocuk
Fidanlığında oynamak

OYUN TERAPİSİ

Çocuk için oyun nedir?
• Yetişkin hayatına hazırlıktır,
• Dünyayı keşfetme yöntemidir,
• En etkili öğrenme şeklidir,
• Yetişkin yaşamında gerekli olan becerileri kazanma yoludur,
• Kendini ifade edebilme biçimidir,
• En etkili iletişim aracıdır,
• Çocuğun yaşadığı ortamın dışa vurumudur,
• Fiziksel, bilişsel, duygusal, sosyal ve dil gelişimini desteklemek için kullanılan çok etkili bir yöntemdir.

"Kucağa alışmasın.. her istediğinde emmesin ve saat belirle.. uyku eğitimi ver ağlasada aman kucağına alma..." yanlışlar silsilesi... 0-1 yaş arasındaki bebeklerinizi ne zaman isterse kucağınıza alın, ne zaman isterse besleyin, uyutun, gezdirin, sevgi ve ilgi gösterin ve kucaktan sıkılırsa kendi haline bırakın. Özetle ne zaman neye ihtiyacı varsa onu yapın.
Evet anne için yorucu ancak bebeğin ileriki hayatında çevresine güven duyması için gerekli. Bu nedenle bu dönemde anneye çevrenin desteği de çok önemli! Annenin çocuğu ile yeterince ilgilenebilmesi için ruhsal ve fiziksel açıdan sağlıklı olması gerekiyor. Bu noktada da babaya ve aile buyuklerinin desteğine her zamankinden daha fazla ihtiyacı olacaktır...
1 yaşına gelene kadar bebeğin ihtiyaçlarının ertelenmemesi ve zamanında karşılanması çok önemli! Eğer ihtiyaçları karşılanmazsa ve ihtiyaçlarını karşılamada geç kalınırsa ileride çevresine karşı güven sorunu yaşamaya eğilimli olacaktır. Erik Erikson psikososyal evreleri 0-1 yaş dönemini "Güvene Karşı Güvensizlik" evresi olarak belirtmektedir. Bu yüzden kimseyi dinlemeyin ve çocuğunuzu kucağınızdan indirmeyin.. Yetişkin olduğunda her işini size sormadan güvenle yapabilecek, kanallarınızın altında yaşamayan, siz olmadan da hayatını idame ettiren, çevresine düşmanca bakmayan sevgi dolu ve ayakları üzerinde duran bireyler yetişecektir...

Erik Erikson psikososyal gelişim dönemlerine göre ikinci Evre 1-3 yaş arası "Bağımsızlığa Karşı Utanma ve Şüphecilik" evresidir. İşte bu dönemde size bağımlı olan, bir sene boyunca ihtiyaçlarını geciktirmeden karşıladığınız, güven duygusunun temellerini sağlam attığınız, tabiri caizse size yapışık gezen bebeğiniz artık özgürlüğüne kavuşuyor... tabi ki izin verdiğiniz sürece! Kendi kendini kontrol edebilmeyi öğrenmesi ve öz saygısının gelişmesi için özgürlüğünü hissetmesi çok önemli. Bu noktada size düşen görev yanında GÖLGE olmanız. Hayati bir durum söz konusu olmadıkça müdahale etmeyerek keşfetmesine izin vermeniz. Tabi ki öncelikle kendi kaygılarınızı kontrol altında tutmanız gerekiyor. Biliyorum gerçekten zor. Ancak çocuğun kendi benliğini bulması için çok önemli. Ne demek istiyorum? "Dur, yapma, düşersin, düşürürsün, kirlenirsin, evi kirletirsin, dağıtırsın, yaklaşma şu olur, yapma bu olur" gibi kafanızdaki kötü senaryolara bir dur demek lazım. Bırakın evi kirletsin, dağıtsın, kirlensin, koşsun, düşsün... Etraftaki tehlikelere önlem aldığınız sürece, hayati tehlikesi olmayan bir yerde koştuğu sürece sorun olmayacaktır. Bırakın koşsun, düşecekse düşsün kendinin kalkmasına fırsat verin, düştüğünde kalkmayı da öğrensin.. düştükçe düşmemeyi öğrensin! Bırakın evi dağıtsın daha sonra sabırla toplamayı öğretin, zamanla bu davranışa alışacak dağıttığını toplamayı da alışkanlık haline getirecektir... İleriki hayatında utangaç ve şüpheci bir yetişkin değil de kendi kontrolünü kazanmış, öz saygısı yüksek bir yetişkin olabilmesi için temelleri sağlam atın...

Erikson psikososyal gelişim evrelerine göre 3-6 yaş girişimciliğe karşı suçluluk dönemidir. Bu dönemde çocuğun motor ve dil gelişimi daha yüksek düzeyde olduğu için çevresini daha fazla keşfetmeye olan isteği ve girişkenliği artacaktır. Ayrıca Sorumluluk, merhamet ve acıma duyguları bu dönemde şekillenir. Daha fazla soru soracak ve merak edecektir. Sorduğu sorulara mutlaka kısa da olsa cevap verilerek merak ettiği konular açıklanmalıdır. Eğer çocuğun soruları cevaplanır ve merakı giderilirse ileride okul başarısının yüksek olma olasılığı büyük ölçüde artacaktır.
Ayrıca bu dönemde çocuk kendi kuvvetini deneyebilir, sert ve şiddet içeren davranışlar sergilemeye eğilimli olabilir. Bu noktada ailenin bu davranışlara tepkisi çok önemlidir. Aile bu davranışları yaramazlık olarak değerlendirir ve çocuğun sert davranışlarına aynı şekilde sert tepki verir, kısıtlayıcı, cezalandırıcı ve şiddet içeren yöntemlere başvurursa çocukta suçluluk duygusuna neden olacaktır. Her ne kadar vicdani gelişimi için bir nebze suçluluk duygusu yararlı olsa da fazlası çocuğun ileriki yaşlarda üretkenliğini, kendisine ve çevresine saygısını olumsuz etkileyecektir. Egoları yüksek ve kendi görüşlerini karşıdaki insanların görüşlerine saygı duymaksızın dayatmaya çalışma eğilimi yüksek olacaktır. Ne yapılabilir? Bu dönem oyun dönemidir. Çocuk dünyayı oyunla öğrenir ve keşfeder. Saldırganlık dürtüleri olan çocuk oyun ve oyuncakları sayesinde bu dürtülerini karşılayabilir. Bu noktada ailenin rehberliği çok önemlidir. Başa çıkamadığınız durumlarda mutlaka bir çocuk psikoloğundan destek almanız gerekir. Bu dönem olumlu atlatırsa çocuğun ileriki yaşlarda sorumluluk alabilen, kendine-çevresine saygılı, girişken ve merhametli bir birey olma olasılığı yüksek olacaktır.

Bu dönemde çocuk artık evden çıkmaya ve dış dünya ile etkileşime girmeye başlar. Ailenin çocuk üzerindeki etkisin yanına bir de öğretmenlerin ve arkadaşların etkisi eklenir.
Erikson psikososyal gelişim dönemlerine göre 6-12 yaş arası "Çalışmaya (Başarılı olmaya) Karşı Aşağılık" duygusu evresidir. Bu dönemde çocuk başarılı olmak ve üretmek için çalışmaktadır. Beklentisi ise çevreden takdir görmek ve çevresi tarafından onaylanmaktır. Çocugun çabaları çevresi tarafından takdir edilir ve çocuk olumlu bir şekilde desteklenirse çalışmaya ve başarılı olmaya daha fazla yönelmektedir.
Bu noktada çocuğun yeteneklerine göre başarılı olabileceği alanlara yönlendiren ebeveyn ve öğretmenler, çocuğun başarı duygusunu desteklemiş olacaktır. Dolayısıyla bir sonraki evre olan ergenlik evresine geçerken çocuğun benliğine olumlu bir özellik katarak, ergenliğe güvenle geçiş yapmasına yardımcı olacaklardır. Bu sayede çocuk kendini yeterli, değerli, becerikli ve başarılı hissedecektir.
Çocuğa yapabileceği ölçüde ufak sorumluluklar vererek başarı duygusunu tatması sağlanmalı ve küçük hataları görmezden gelinmelidir. Yani çocuğun yanlışlarının değil, doğrularının üzerinde durulmalıdır. Yapamadıklarını değil, yapabildiklerini keşfetmesi için destek olunmalıdır. Yapamadıklarını yüzüne vurup yaşıtlarıyla kıyaslamak yerine, yapabildikleri takdir edilerek başarmasına izin verilmelidir. Aksi taktirde çocuk aşağılık duygusuna kapılacaktır. Bu durumda kendini beceriksiz, yetersiz ve başarısız hissedecektir. Dolayısıyla bir sonraki evre olan ergenlik evresine fırtınalı bir geçiş yapma olasılığı artacaktır.