• Instagram
  • Facebook Sosyal Simge

İLETİŞİM

03124736826

&

 05432760706

Yukarı Öveçler Mahallesi

Cevizlidere Caddesi

No:1 Daire:5

Çankaya/Ankara

Sad young girl measuring breast with pre

ERGENLİK DÖNEMİ

Bu dönemde birey ne çocuktur ne de yetişkin! Daha çok akran gruplarının etkili olduğu bu dönemde birey, anne-baba etkisinden kurtulmaya çalışıp kendi kimliğini bulma çabası içerisinde olduğu için bir çatışma içerisine girer. Yani ebeveynin kanatları altından çıkarak kendi kanatlarını test etme dönemidir. Yetişkin hayatına hazırlık dönemidir. Bu dönem başarılı geçtiği takdirde ergen kendine güvenen, arayışları sonucunda kendi kimliğini bulmuş ve ileriki hayatında başarılı bir yetişkin olacaktır. Bu dönemi başarılı geçiremezse kimlik karmaşası yaşayacak, bir sonraki dönem olan yetişkinlik döneminde hala bir kimlik arayışı içerisinde olma olasılığı artacaktır. Bu süreçteki gençlerin yaşadığı ruhsal problemler karşısında uzman yardımı almak süreci daha sağlıklı atlatmaya sebep olacaktır.

Peki ergenlik dönemindeki bir bireye yaklaşım nasıl olmalı?
1- Sevgiyle, saygıyla ve en önemlisi sabırla yaklaşılması. Gerekli olan ilginin ve anlayışın gösterilmesi gerekmektedir...
2- Ona bir yetişkinmiş gibi davranarak, onun da bir birey olduğunu kabul ederek özgürce karar vermesine olanak sağlanmalı.
3- Kendi ilgi alanlarını ve yeteneklerini keşfettiği bu dönemde özgür seçimler yapmasına olanak sağlamak gerekir. Böylece kendi ilgi ve yetenekleriyle uyumlu bir kimlik duygusu geliştirecektir.
4- Daha önce sahip olduğu ve genellikle ailenin de benimsediği inançları, değerleri ve düşünce tarzını sorgulamaya başlayarak farklı hayat tarzlarını da keşfetmeye çalışırlar. Bu nedenle bir kimlik krizi yaşayabilirler. Bu noktada onlara sevgiyle ve saygı çerçevesinde yaklaşmak ve bu sürecin normal gelişiminin bir parçası olduğunu bilmek gerekir.

Bu şahane gençlerle ergenlik dönemini konuştuk. Kendilerindeki gelişimi, akran gruplarının nasıl bir etkisi olduğunu, popülerlik kaygısı ve reddedilme korkusuyla neler yaşadıklarını bilimsel veriler ışığında ve çok keyifli bir sohbet ortamında konuştuk. Kendi kimliklerini oluşturmaya çalıştıkları bu dönemde kendi gelişimlerini fark etmeleri ve en önemlisi de akran grupları tarafından maruz kaldıkları durumları birbirleriyle paylaşmaları onlara çok iyi geldi. Farklılıklarımızla bir bütün olduğumuzu ve hepimizin ayrı ayrı özel ve değerli olduğunu fark ettiğimiz bir gün yaşadık. Bende gözlerindeki o parlayan ışık ve mutlu ifadeyi aklıma kazıyarak işimin başına döndüm. Gençlerle çalışmak gerçekten bir başka.. 💖☺️ Sevgiler...